Font boyutunu değiştir

Yeni bir başlık gönderCevap gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa)   [ 3 mesaj ]
Bu konuyu facebook'ta paylan!Twitter da takip edin.
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: KEDİLERDE DEPRESYON
MesajGönderilme zamanı: 20 Şub 2011, 14:39 
Üstat Üye
Üstat  Üye
nihan

Depresyon tipleri

Bunalım yeni durumlara karşı, uyaranların azalması ile geri dönüşümsüz çekingenlikle karakterize uyum yeteneğinin azalması şeklinde dışa vurulan bir olgudur. Tedavi edilmemiş anksiyete problemlerinin dışında, en başta görülebilir. Yani anksiyete ile bir ilgisi yoktur.

� Akut depresyon : Aşırı uyku, iştahsızlık ve yerine koyma davranışları ile tanımlanan tepkisel durumdur.

� Kronik depresyon : Yeme bozuklukları,uyku problemleri, temizlik, bakım alışkanlıklarında değişimler ve sıra dışı davranışlar ile tanımlanır.

� Erişkin kedilerde tepkisel depresyon : Birkaç gün süre ile tekrarlanan sert duygusal şokların arkasından görülebilir. Kedi uyuşuk, iştahsız, kısa süreli taransa bile vücuduna yapılan en ufak bir dokunuşta bile sanki kirlenmiş gibi çılgınca yalanmaya başlayan bir ruh halindedir. Yerine koyma davranışları sergileyebilir,boyun bölgesinde sıyrıklar görülür. Bu bunalım halinde iştahsızlık uzun sürerse ölümcül olabilir.

� Erişkin kedilerde süreğen depresyon : Hem akut depresyondan hem de tedavi edilmeyen anksiyeteden gelişebilir. Tedavi amaçlı uzun süreli sentetik progestagen uygulamaları sonrası da görülebilir.Kedi uzun süreli üzüntü, sıkıntı sonrası tepkisini idrar püskürtmek, yalanma, nedensiz miyavlama ve yalanma tarzında gösterir (Değişen temizlik alışkanlıklarına karşın).

� İstem dışı depresyon : 10 yaş ve üzerindeki yaşlardaki kedilerde beyin yaşlanması gibi organik nedenlerden kaynaklanabileceği gibi beyin tümörlerine bağlı olarak da gelişebilir. Tüylerinin bakımına ve temizlenmeye yönelik alışkanlıkları tamamen kaybolmuştur. Uyku problemleri (gece yürüyüşleri �amaçsız miyavlamalar) tüm bu bulgular depresyonu işaret eder. Ayrıca yerine koyma davranışları da görülebilir.

Bu mesajı bildir
Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
 Mesaj Başlığı:
MesajGönderilme zamanı: 27 Nis 2015, 02:13 
Yeni Üye
Yeni Üye

Merhaba
Arkadaşımın 5 senedir beslediği kedisini sahiplendirmek zorunda kalınca ben sahiplendim.ilk defa kedi besleyeceğim için çok heyecanlıyım.Yanlız kedinin depresyomda olduğunu düşünüyorum ve bazı hareketlerini anlamlandıramıyorum.Umarım yardımcı olursunuz.Öncelikle ilk hem ev hem sahip değişikliği kedinin üzerinde olumsuz etkiler yaratabileceğinin farkındayım ve sabırla bana alışmasını bekleyeceğim.Kedim ilk geldiği günden beri yemek su yada tuvalet konusunda hiç problem yaşamadı günlük ihtiyaçlarını görmeye devam etti.Fakat davranış bozuklukları olduğu kanısındayım. Mesela ilk gece onu okşamak istediğim de bana tısladı iki kere hemen uzaklaşıp yanlız bıraktım ben de.Sonraki günlerde böyle bir hareket olmadı çok şükür. Sonraları bana sürtünmeye başladı kafasiyla bazen de vücuduyla o sürtünürken okşamak istedigimdeyse hemen uzaklaşıyor yada poposunj dönüyor. Buaralar durduk yere miyavlıyor yemeğini suyunu eksik bırakmıyorum tuvaleti daima temiz oyun istiyo herhalde diyip oynamaya çalıştığım da yine poposunu dönüyor.bazen gelip önüme uzanıyor karnını açıyor bana oh diyorum tamam seveyim biraz pati atmaya bazen isirmaya çalışıyor.hemen elimi çekiyorum kalkıp yine poposunu dönüyor. Bi keresinde önüme yatınca yine pati atmasın diye oksamadim ben de bekledim öyle o zaman da gözümün icine bakıyor sanki sevsene dermiş gibi sevmeye çalışınca yine poposunu dönüyor çoğu zaman da uzaklaşıyor. Bunların yanı sıra tuvalete bile gitsem kapıda bekliyo genellikle.buarada geceleri benim yatagımda ayaklarımın arasina kivrilip uyuyor.bazen gece patisiyle yüzüme burnuma dokunarak beni uyandırıyor. Bi ihtiyacı mı var diye bakıyorum herşey tam ama herzamanki gibi sevme çabalarım sonuçsuz kalıyor. Oyun da oynatamıyorum.oynamıyor.oyunca faresi var arkadaşımdayken onla çok oynardı atınca yakalayıp getirirdi benleyken yüzüne bile bakmıyor. O bana bakıp bakıp miyavladıkça içim gidiyor yardimci olmadığım için. Bu arada kedim erkek ve kısırlaştırılmış.ben sahipleneli de 2 hafta oldu.ne yapmalıyım nasıl davranmaliyim lütfen yardımcı olun .

Bu mesajı bildir
Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
 Mesaj Başlığı:
MesajGönderilme zamanı: 28 Nis 2015, 00:36 
Admin
Admin
Bilge

DemetK yazdı:
Merhaba
Arkadaşımın 5 senedir beslediği kedisini sahiplendirmek zorunda kalınca ben sahiplendim.ilk defa kedi besleyeceğim için çok heyecanlıyım.Yanlız kedinin depresyomda olduğunu düşünüyorum ve bazı hareketlerini anlamlandıramıyorum.Umarım yardımcı olursunuz.Öncelikle ilk hem ev hem sahip değişikliği kedinin üzerinde olumsuz etkiler yaratabileceğinin farkındayım ve sabırla bana alışmasını bekleyeceğim.Kedim ilk geldiği günden beri yemek su yada tuvalet konusunda hiç problem yaşamadı günlük ihtiyaçlarını görmeye devam etti.Fakat davranış bozuklukları olduğu kanısındayım. Mesela ilk gece onu okşamak istediğim de bana tısladı iki kere hemen uzaklaşıp yanlız bıraktım ben de.Sonraki günlerde böyle bir hareket olmadı çok şükür. Sonraları bana sürtünmeye başladı kafasiyla bazen de vücuduyla o sürtünürken okşamak istedigimdeyse hemen uzaklaşıyor yada poposunj dönüyor. Buaralar durduk yere miyavlıyor yemeğini suyunu eksik bırakmıyorum tuvaleti daima temiz oyun istiyo herhalde diyip oynamaya çalıştığım da yine poposunu dönüyor.bazen gelip önüme uzanıyor karnını açıyor bana oh diyorum tamam seveyim biraz pati atmaya bazen isirmaya çalışıyor.hemen elimi çekiyorum kalkıp yine poposunu dönüyor. Bi keresinde önüme yatınca yine pati atmasın diye oksamadim ben de bekledim öyle o zaman da gözümün icine bakıyor sanki sevsene dermiş gibi sevmeye çalışınca yine poposunu dönüyor çoğu zaman da uzaklaşıyor. Bunların yanı sıra tuvalete bile gitsem kapıda bekliyo genellikle.buarada geceleri benim yatagımda ayaklarımın arasina kivrilip uyuyor.bazen gece patisiyle yüzüme burnuma dokunarak beni uyandırıyor. Bi ihtiyacı mı var diye bakıyorum herşey tam ama herzamanki gibi sevme çabalarım sonuçsuz kalıyor. Oyun da oynatamıyorum.oynamıyor.oyunca faresi var arkadaşımdayken onla çok oynardı atınca yakalayıp getirirdi benleyken yüzüne bile bakmıyor. O bana bakıp bakıp miyavladıkça içim gidiyor yardimci olmadığım için. Bu arada kedim erkek ve kısırlaştırılmış.ben sahipleneli de 2 hafta oldu.ne yapmalıyım nasıl davranmaliyim lütfen yardımcı olun .

Merhabalar demet hn, 5 yıl ayrı bir sahip ve ayrı bir evde yaşamış olan kedicik için bu değişim tabi ki alışma, kafa karışıklığı, ne yapacağını şaşırmak gibi bir sürü duygulara sebep olmuştur.

Ama yine de çok sosyal bir kedi imiş ki tuvaletini yadırgamamış, yiyip içebilmiş. Başlangıçtaki güvensizliğini ilerleyen zamanda kırmış görünüyor.

Kediler sadece insanlara miyavlarlar. İnsana miyav diye seslenerek iletişim kuruyor. Size bir şey söylüyor olmalı. Bir şey istiyor olmalı. Bunu ne zamanlar da yapıyor? Eğer çok tuhaf maaovv gibi tuhaf sesler eşliğinde nara gibi miyavlardan değilse. Kısır da olsalar kızgınlık belirtirtileri az da olsa gösterirler.

O dediğiniz sev diye karını açıp ısırması oyun olmalı.Eli ısırır arka ayaklarıyla tepikler. Sanki av yakalamış gibi. Oyun yapıyorlar bu hareketle adeta sahipleriyle güreşe tutuşuyorlar. Bunu her kedi yapar. 4 kedim oldu hepsi yaptı ve yapıyorlar. Böyle bir yanları var. Böyle zamanlar da kolonyalı bir mendil kolatabilirsiniz.Hoş bulmayacağı koku ile hareketi hoş bulmadığınızın bilincini verebilirsiniz. Ama bu huyların da var yapmayacak diye bir şey yok. Kuduruyorlar o sıralar da .hii hii. Sevdirmemesinin nedenleri; 1- kendini sevdirmeyen bir kedi olabilir 2- size henüz izin vermiyordur 3- parfüm filan alkollü kokunuz var mı? Yaklaştırmak istemezler alkol kokulu kişileri. Arkadaşınıza sevdiriyor muymuş?

Kedicik sizi benimsemiş güven duyuyor. Yanınızda yatıyor. Burnunuza dokunarak uyandırıyor. Büyük ihtimalle seher vakti uyandırıyordur. 4 gibi. Av zamanı. Uyanıyorlar yemek yiyorlar sürekli duruyor değil mi maması? Oyuna kaldırıyordur canı sıkılıp kaldırıyordur. Maması yoksa acıktım mama ver diyordur.

Tuvalet önünde sadece o kedi değil bütün kedi milleti duruyor. Onlar bekçi gibilerdir. Kapı önünde nöbet tuttuklarını düşünün. Görünmezlere karşı özellikle.

Kedişiniz hayırlı olsun ..aa..

Kedilerimin ilk sahibiyim ama 3 ve 4 yaşındalar da ,ama bir şeye kızdılar mı hemen heeeee şeklinde tıslama biçimli ses çıkarırlar. Bunlar onların diyalogları aslında. Duygularını ifade ediyorlar. Kediler harbidirler. Kızmışsa kızmıştır sahipse sahip iki yüzlülük yalakalık yapmazlar. Direk duygularını ifade ederler. --ww--

Bu mesajı bildir
Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni bir başlık gönderCevap gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa)   [ 3 mesaj ]

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderebilirsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap verebilirsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz